Ebben a szép, új világban a pénz - tetszik, nem tetszik - nélkülözhetetlen része az életünknek, így párkapcsolatainknak is. Ha szeretnél harmonikus, hosszan tartó kapcsolatban élni, elengedhetetlen, hogy az anyagi kérdésekben is összhang legyen köztetetek. Magyar statisztikákban még nem láttam, hogy erre rákérdeztek volna, de pl. az Egyesült Államokban a Top 10 válási ok között tartják számon a pénzt.
Lássuk, melyek azok a hibák, amiket célszerű elkerülnötök, ha sokáig együtt akartok maradni!
1. Nem beszéltek a pénzről
A szokásos társalgási tabutémák a vallás, a politika, a szex és a pénz. Na de a pároddal? Vele nem szokásos társalgást folytatsz … Kivel beszélhetsz a pénzről, ha vele nem? Ráaádásul ez kulcsfontosságú, több szempontból is:
- Együtt kell eldöntenetek, mire mennyit költötök. Ha titkolnotok kell egymás elől, hogy mit vesztek, mit jelent ez a kapcsolat egyéb vonatkozásaira? Mi lesz még, amit úgy éreztek, titkolni kell a másik elől?
- Egymásra kell hangolódnotok, össze kell csiszolódnotok. Az emberek tipikusan vagy megtakarítók vagy költekezők. Az ellentétek vonzzák egymást, tehát nagy eséllyel találja magát egy megtakarító egy költekező oldalán és viszont … Kommunikáció, empátia nélkül nem tudjátok egymást megérteni és elfogadni.
2. Nem közösek a céljaitok
A hosszú távú kapcsolat, a családalapítás gondolata magában foglalja, hogy azonosan, de legalábbis nagyon hasonlóan képzelitek a jövőt. Ha nem így van, az feszültségforrás, ami idővel problémákhoz vezet.
Pl. egyikőtök úgy gondolja, 60 évesen nyugdíjba menne és onnantól már csak jótékonykodásnak szentelné az idejét, bangladesi árvákat szeretne ápolni. A másik fél viszont álmai vállakozását építi és haláláig dolgozni szeretne. Ezek elég ellentétes célok és hamar konfliktusokhoz vezetnek. Hiszen az egyik megvalósítását az szolgálja, ha folyamatosan jelentős megtakarítást képeznek, amit befektetnek és így gyarapítják. A másik célhoz viszont ezeket a megtakarításokat „tolni kell” a cégbe.
Ha kommunikáltok (lásd 1. pont), akkor nem csak az a megoldás létezik, hogy az egyik fél feladja az álmait. Lehet pl. valamelyest módosítani az elképzeléseken és nem Bangladesbe költözve segíteni az árvákon, hanem felépíteni egy olyan jótékonységi szervezetet itthonról, ami ezt csinálja. Vagy megállapodni abban, hogy ha felfut a cég, akkor valamilyen formában és mértékig „exit” van, azaz nem teljes munkaidőben dolgozik már az a alapító és annyi tulajdonrészt értékesít, ami fedezi párja álmát. És így tovább.
A lényeg, hogy szeressétek annyira egymást, hogy közös célokért küzdötök, amelyek mindkét fél számára vonzók.
3. Külön kasszán vagytok
Itt fontos előrebocsátani, amit eddig nem tettem, hogy alapvetően tartós párkapcsolatról, élettársi viszonyról, házasságról beszélek. Amúgy jogi szemponból még mindig a házasság a legbiztonságosabb és legkényelmesebb forma a család pénzügyeinek kezelésére, de ennek elemzésére egy külön blogbejegyzésre van szükség.
A lényeg: a párkapcsolatban összekötitek az életeteket és közös véljaitok vannak (lásd 2. pont). Életünk menedzselésének része a pénz, akár tetszik, akár nem … Mit jelent, ha ezt külön kezelitek? Ez nem egy társas vállakozás, ahol a tulajdonosokat a közös anyagi érdek köti össze. Itt a bizalomnak egy más szintje kell működjön, különben az egész kapcsolat működése van veszélyben. Sokkal nagyobb valószínűséggel maradnak együtt azok a párok, akiknek közös a számlájuk, mint akiknek nem.
4. Csak egyikőtök intézi a pénzügyeket
A közös számla sem mindenható. Különösen, ha az egyik félnek fogalma sincs, mi történik. Mindkét félnek részt kell vennie a pénzügyek menedzselésében és felelősséget kell vállalnia érte.
Ez nem jelenti azt, hogy a legapróbb részletekig mindent csak együtt szabadna intézni. Az a normális, és a szokásos, ha az egyik fél aktívabb ebben. Számon tartja a dolgokat, előkészíti a döntéseket. Viszont bevonja a másik felet: informálja, kérdés esetén válaszol, elmagyarázza, mi hogyan van. És ami a legfontosabb: a fontos döntéseket közösen hozzák meg.
Mindez perze csak úgy működik, ha a másik fél, bár passzívabb, de nem érdektelen. Kérdéseket tesz fel, nyomon követi a történéseket – és részt vesz a döntésekben. Az „Ó, drágám, te ezt olyan jól csinálod, jól lesz, amit te akarsz” nem elég.
5. Nem értitek mindketten, mibe fektetitek a pénzeteket
Alap- és aranyszabály a befektetéseink kezelésében, hogy csak olyan dologba tegyünk pénzt, amit értünk. Lehet pl. kaszinózni is, ha tudod, hogy a kaszinó is egy vállalat, aminek nyereséget kell termelnie, ezért az esélyed a jackpot-ra úgy van beállítva (illetve a félkarú rablóba be is programozva …), hogy a dolog profitot termeljen. A kaszinónak.
Különösen igaz ez az alapszabály párkapcsolatban és egyenesen következik a fentiekből. A befektetések a legfontosabb pénzügyi döntéseink közé tartoznak, mivel hosszú távon befolyásolják a jövőnket. Így kiemelten fontos, hogy mindketten értsétek, mit csináltok és csak olyan befektetésbe szálljatok be, ami mindkettőtöknek komfortos. A racionális (vagy annak tűnő …) döntések mellett hallgassatok a megérzéseitekre is. Nem szégyen nemet mondani egy ajánlatra olyan alapon, hogy „nem tetszik” vagy egyikőtöknek „rossz érzése” van vele kapcsolatban.
Búcsúzóul
Hosszú időre, egy életre összekötni a sorsunkat valakivel óriási dolog. A pénz ezt segítheti, de nehezítheti is. Érdemes ezt a néhány szabályt észben tartani; ezzel jelentősen növelitek az esélyét annak, hogy „a pénz nem akadály”.